Осіннє підживлення хвойних рослин
Вічнозелені хвойні рослини є основою ландшафтних композицій протягом усього року. Сосни, тиси, ялини, кипариси, туї та ялівці, як дорослі, так і молоді рослини, що ростуть роками, стають головною окрасою саду в холодний сезон. Аромат хвої, свіжості снігу та зелені яскраві гілки створюють чудовий настрій навіть у холодну зиму. Важливо, аби крона хвойних залишалася привабливою як восени, так і взимку. Початківці часто питають, чому хвойники буріють та жовтіють, що, як правило, пов’язане з неправильним доглядом восени та недостатньою підготовкою до зими.
Хвойні рослини, як правило, не вимагають значних зусиль у догляді та не становлять великого клопоту для садівників. Проте осінній догляд та підживлення хвойних може відрізнятися від догляду за листяними рослинами. Іноді аматорам здається, що підготовка хвойних до зими та використання спеціальних осінніх добрив є зайвим клопотом, проте це помилкова думка, яка може дорого коштувати садівникам. Хвоя, що жовтіє та буріє, обсипається та втрачає декоративність, що призводить до відставання в рості, передчасного старіння та загибелі рослин.
Осіннє внесення добрива вимагає уважного планування, оскільки вони засвоюються рослинами поступово. Точної дати для підживлення не існує, адже все залежить від конкретного регіону та погодних умов.
Підживлення хвойних краще здійснювати приблизно за місяць до настання морозів, коли швидкість обмінних процесів у рослин починає сповільнюватися. Внесення добрив пізніше може бути неефективним, оскільки рослини не встигнуть їх засвоїти.
Так, у північних регіонах оптимальний час для осіннього підживлення – вересень, тоді як у південних можна підживлювати до кінця жовтня або навіть на початку листопада.
Внесення пролонгованих добрив можливе пізніше; вони допоможуть рослинам швидше активізуватися навесні, хоча для підготовки до зими вони вже не будуть такими ефективними.
Хвойні рослини, які потребують осіннього підживлення
Загалом, дорослі ялини та сосни, віком понад вісім років, зазвичай не потребують осіннього підживлення, оскільки вони мають розвинену кореневу систему, яка забезпечує їх необхідними поживними речовинами.
Втім, молоді сосни та ялини, а також інші хвойні рослини, слід удобрювати щороку осінню. Окрім того, щорічного осіннього підживлення вимагають усі хвойні карликових порід, незалежно від їхнього віку.
Осіннє підживлення хвойників
Органічні добрива
Для хвойних рослин важливо уникати внесення високоазотних органічних добрив, таких як гній чи свіжий перегній, особливо восени та навесні. Використання таких добрив може негативно вплинути на рослини, аж до їх загибелі. Оптимальним варіантом буде застосування старого компосту, торфу або дуже старого перегною (старішого за чотири роки), що слугуватиме здебільшого для захисту кореневої системи від морозів.
Мінеральні добрива
Осіннє підживлення хвойних ідеально виконувати за допомогою мінеральних добрив з високим вмістом фосфору та калію, що зміцнює кореневу систему та сприяє накопиченню корисних речовин. Серед рекомендованих добрив:
· Суперфосфат
· Сульфат калію,
· Монофосфат калію,
· Калімагнезія.
Можна також застосовувати спеціалізовані комплексні мінеральні добрива, призначені для хвойних. Це особливо важливо для молодих рослин, які потребують додаткового захисту в зимовий період від морозу та льодяних вітрів.
Осіннє внесення добрив: поетапна інструкція
Підготовка ділянки. Наведіть порядок на ділянці — приберіть сміття, видаліть бур’яни, обріжте рослини, готуючи їх до зимівлі.
Внесення добрив. Розподіліть добриво на поверхні ґрунту, відступивши від стовбура рослини на 30-50-150 см, в залежності від її розміру.
Перекопування ґрунту. Акуратно перекопайте верхній шар ґрунту разом із добривом на глибину 8-10 см, уникаючи пошкодження кореневої системи. Можна вносити добрива в неглибокі лунки, розташовані навколо рослини з усіх боків.
Поливання. У разі сухої погоди забезпечте рослини достатнім поливом після внесення добрив.
Ваші зелені улюбленці будуть дуже вдячні вам за догляд і будуть дарувати вам свою красу!